Sociala medier är ett av flera teman inom Malmö Business LAB. I kursen LinkedIn: bygg ett nätverk som kan leda till affärer fick deltagarna tillsammans med Maria Grönquist från C/o Kreativ arbeta praktiskt med sina LinkedIn-profiler och uppdatera och förbättra dem under kursens gång.
LinkedIn har förändrats mycket på kort tid, bland annat för att komma åt mängden AI-genererat innehåll. Det betyder att vi inte kan jobba på samma sätt som vi gjorde för bara några månader sedan. Relevans, genuint innehåll och en tydlig koppling till den egna erfarenheten och kompetensen blir allt viktigare.
Maria gick igenom hur man bygger en profil som tydligt visar bransch, erfarenhet och kompetens, men också hur man skapar innehåll som är relevant för den man vill nå. Vi pratade om vilka kontakter man vill ha i sitt nätverk och hur ett genomtänkt nätverk på sikt kan leda till affärer.
En del av kursen ägnades även åt nyhetsbrev och hur företag kan använda dem för att kommunicera snabbare och mer personligt med sina kunder.
Stort tack till Maria Grönquist från C/o Kreativ och till alla deltagare för en lärorik kurs.
Malmö Business LAB tar löpande emot ansökningar från Malmöföretag med 3–50 anställda som vill utveckla medarbetares kompetens. Kurserna är kostnadsfria och finns inom AI, marknadsföring, sociala medier, försäljning, ekonomi, kommunikation och retorik, ledarskap samt tillstånd och regelverk för företag.
Läs mer om Malmö Business LAB och ansök: https://www.tillvaxtmalmo.se/nyhet/business-lab-malmo
Malmö Business LAB är ett kompetensutvecklingsprojekt som drivs av Tillväxt Malmö i samarbete med Malmö stad, med medfinansiering av Europeiska unionen.
.jpg)



.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
