AXXA™

Månadens tillväxttips: våga tacka nej!

November 2, 2017
 min läsning
En byggnad fotograferad nerifrån och upp. Solen lyser över byggnaden.
Peter Öhrbom

Peter Öhrbom, affärsutvecklare på Tillväxt Malmö:

Ett tips från mig är att i större omfattning våga tacka nej

Tacka nej till alla möten som presenteras som förutsättningslösa möten. Man hör ju på namnet vad det kommer att sluta med och sannolikt har du som entreprenör viktigare saker att ta hand om.

Våga tacka nej till kunder som inte passar er istället för att slå knut på dig själv därför att kunden ju alltid har rätt. Kunden har inte alls alltid rätt och inte alla är dina idealkunder. Tacka nej till kunder som vill att du ska anpassa ditt erbjudande så mycket att det till slut blir en olönsam affär.

Istället lägg tiden på de kunder som passar dig och din verksamhet allra bäst och som är beredda att betala bra för just det du erbjuder.

En förutsättning för att kunna göra detta är att du även vågar tacka nej till affärer som ligger utanför ditt fokusområden. Först när du är kristallklar och tydlig med ditt erbjudande och din affär kan du börja välja på riktigt.

Du kan nu använda tiden du tjänat in på att tacka nej till förutsättningslösa möten, olönsamma men lättfångade, lockande kunder och affärer till att istället tacka ja. Tacka ja till möten som leder framåt och som har en tydlig agenda. Tacka ja till kunder som verkligen passar dig och ditt företag och tacka ja till affärer inom ditt utvalda fokusområde.

Håll dig uppdaterad med våra nyhetsbrev

Registrera dig på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad med senaste nyheterna.

Relaterade nyheter

Insikter och tips för företagstillväxt

Håll dig uppdaterad med våra senaste nyheter, artiklar och uppdateringar genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev.

June 11, 2025
November 12, 2024
July 2, 2024
May 8, 2024
April 22, 2024
December 15, 2022
June 16, 2022
May 18, 2022
May 18, 2022
April 20, 2022
April 13, 2022
March 15, 2022

Lås upp ditt företags tillväxtpotential

Ta första steget mot att växa din verksamhet med Tillväxt Malmö.